Vai esi kādreiz sev uzdevis jautājumu: “Kur paliek mana nauda?” Vai Tev šķiet, ka nauda “kūst” ātrāk, nekā Tu viņu tērē? Iespējams, pie vainas ir slēptie izdevumi. Šajā rakstā skaidrosim, kas tie ir, kad tie visbiežāk rodas un kā no tiem izvairīties, lai Tu pilnībā varētu atgūt kontroli pār savu budžetu.

Kas ir slēptie izdevumi?
Slēptie izdevumi ir naudas summas, kas tiek iztērētas nepamanīti, neplānoti un/vai automātiski. Tieši slēptie izdevumi ir viena no galvenajām problēmām budžeta pārsniegšanā, jo tie visbiežāk ir regulāri maksājumi vai pirkumi, kas šķietami ir nelieli, taču summējoties veido lielu daļu no ikdienas izdevumiem. Nepievēršot tiem uzmanību un neņemot tos vērā budžeta plānošanā, ilgtermiņā tie var būtiski ietekmēt finansiālo stabilitāti.
Slēptos izdevumus var iedalīt trīs galvenajās grupās:
- automātiskie maksājumi,
- nelieli, bet bieži tēriņi,
- procentu maksājumi un komisijas.
Automātiskie maksājumi (abonementi, lietotnes, biedru naudas)
Šajā grupā ietilpst regulāri, ikmēneša maksājumi par dažādiem pakalpojumiem un precēm, visbiežāk digitālajā vidē. Nereti daudzus no šiem pakalpojumiem cilvēki neizmanto pilnībā vai pat ir aizmirsuši, ka tiem ir pieteikušies. Par šiem pakalpojumiem nauda no konta tiek noņemta automātiski, un cilvēki pat neapzinās, ka turpina par tiem maksāt.
Kā piemērus varam minēt:
- Straumēšanas pakalpojumu abonamenti (piemēram, Netflix, Spotify, Disney, DAZN, YouTube, Audible u.tml.)
- Maksas mobilās lietotnes, kas pēc izmēģinājuma perioda automātiski atjauno abonementu
- Laikrakstu un žurnālu abonementi (gan drukāti, gan tiešsaistes), kurus reti lasa
- Biedru naudas dažādās organizācijās, piemēram, profesionālās asociācijās vai klubos, kuros vairs aktīvi nepiedalās
- Sporta zāles abonementi, kuri netiek aktīvi izmantoti
- Maksas e-pasta un mākoņkrātuves pakalpojumi, kas nav nepieciešami.

Nelieli, bet bieži tēriņi (kafija, uzkodas, neplānoti pirkumi)
Tie ir mazi un regulāri, ikdienā šķietami nenozīmīgi pirkumi, kuri mēneša laikā veido nozīmīgu daļu izdevumu. Šāda veida tēriņi nereti ir saistīti ar ieradumiem un impulsīviem pirkumiem, kas patiesībā nemaz nav nepieciešami.
Kā piemērus varam minēt:
- Ikrīta kafija līdzņemšanai no kafejnīcas vai degvielas uzpildes stacijas
- Neplānoti pirkumi kioskā vai degvielas uzpildes stacijā
- Impulsīvi pirkumi, gaidot rindā uz kasi lielveikalā, piemēram, košļājamā gumija, šokolādes batoniņi vai žurnāli
- Ikdienas pusdienas restorānā vai kafejnīcā, nevis līdzi paņemta maltīte no mājām
- Pirkumi sociālajos medijos vai aplikācijās, izmantojot “izdevīgus piedāvājumus” un “atlaides”
- Loterijas biļetes un sporta totalizatoru likmes
- Nelieli, bet bieži pirkumi bērniem, piemēram, saldumi, rotaļlietas, pirkumi spēļu lietotnēs.
Procentu maksājumi un komisijas (par kredītkartēm, aizdevumiem, bankas pakalpojumiem)
Procentu maksājumi un komisijas bieži netiek pamanītas, jo tiek automātiski pievienotas rēķiniem vai aizņēmumu atmaksai, tāpēc cilvēki, veidojot savu personīgo budžetu, nereti neņem tās vērā, lai arī gada griezumā tās veido ievērojamu summu.
Kā piemērus varam minēt:
- Kredītkartes procentu maksājumi, ja netiek segta pilna mēneša summa
- Bankas komisijas par konta uzturēšanu, naudas izņemšanu vai pārskaitījumiem uz citu banku kontiem
- Soda naudas par kavētiem rēķiniem vai aizdevuma maksājumiem
- Procenti un komisijas maksa par ātrajiem kredītiem
- Nevajadzīgas apdrošināšanas polises
- Papildu maksas, piemēram, par izmaiņu veikšanu līgumā vai citiem pakalpojumiem.
Kā slēptie izdevumi ietekmē Tavu budžetu?
Kā iepriekš minējām, slēptie izdevumi visbiežāk ir automātiski, neplānoti vai nepamanīti maksājumi, tāpēc par tiem bieži vien aizmirst, kad tiek plānots personīgais budžets.
Cilvēki, plānojot savus izdevumus, domā par lielajām kategorijām, piemēram, domājot par izdevumiem mājoklim, ņem vērā īres un komunālos maksājumus, taču aizmirst, piemēram, par apsardzes pakalpojumiem vai mājokļa apdrošināšanas polises izmaksām. Tāpat, domājot par transporta pakalpojumiem, ņem vērā izmaksas par benzīnu un tehnisko apskati, taču aizmirst par logu šķidruma vai eļļas iegādi, auto mazgāšanu vai riepu maiņas pakalpojumiem.
Bieži vien cilvēki ne tikai neņem vērā šos izdevumus, bet arī pārmaksā par finanšu pakalpojumiem. Neapdomīga un neuzmanīga aizņemšanās, neiepazīstoties ar līguma nosacījumiem, kas paredz komisijas maksas, soda sankcijas vai līguma izmaiņu veikšanas noteikumus, var pievienot sākotnējiem aizdevuma apmaksas izdevumiem papildu desmitus vai pat simtus eiro.
Lai arī šie pirkumi un izdevumi ir nelieli un naudas ziņā nenozīmīgi, summējoties tie var ietekmēt plānoto izdevumu limita pārkāpšanu un ietekmēt, piemēram, iespējas veidot ikmēneša uzkrājumus.

Kā identificēt savus slēptos izdevumus?
Lai palīdzētu Tev identificēt savus slēptos izdevumus, piedāvājam 5 soļu procesu, kā to veiksmīgi izdarīt, lai veiksmīgi pārvaldītu savu personīgo budžetu.
- Apkopo visus savus finanšu datus, iekļaujot bankas kontu, kredītkaršu un elektronisko maku izrakstus, kā arī čekus, ja tērē skaidro naudu. Apkopo maksājumu vēsturi par vismaz pēdējiem 3-6 mēnešiem, lai iegūtu pilnīgu priekšstatu par saviem regulārajiem un neregulārajiem izdevumiem.
- Pārskati savus maksājumus un izdali izdevumus, kas ietilpst šādās grupās:
- ikdienas tēriņi (uzkodas, kafija, saldumi, transports, kafejnīcas u.tml.),
- abonementi un pakalpojumi (straumēšanas platformas, mobilo lietotņu abonementi un pirkumi, sporta zāles abonementi, biedru naudas u.tml.),
- bankas un finanšu maksājumi (konta uzturēšanas maksas, procenti, komisijas maksas u.tml.),
- neplānoti un impulsīvi pirkumi (pirkumi izpārdošanās, spontāni pasūtījumi internetā un aplikācijās u.tml.)
- Identificē neapzinātos un regulāros izdevumus, kas veikti automātiski, spontāni vai ieraduma ietekmē.
- Novērtē šo izdevumu nepieciešamību. Vai Tu aktīvi izmanto straumēšanas platformas pakalpojumus? Vai kafejnīcas kafijas vietā Tu varētu pagatavot kafiju līdzņemšanai mājās? Varbūt daļu no izdevumiem vari samazināt vai pilnībā izslēgt?
- Rīkojies un veic konkrētus soļus, lai samazinātu šos izdevumus.

Kā efektīvi samazināt slēptos izdevumus?
Kad esi identificējis savus slēptos izdevumus, ir laiks spert konkrētus soļus to samazināšanai. Piedāvājam 6 efektīvus veidus, kā samazināt slēptos izdevumus:
- Atcel vai samazini nevajadzīgos abonementus - ja neizmanto šos pakalpojumus pietiekami bieži, apsver iespēju no tā atteikties vai izvēlēties lētāku abonementa plānu. Uzliec atgādinājumu par bezmaksas izmēģināšanas perioda beigām, lai, ja vēlies, vari paspēt atcelt abonementu.
- Samazini bankas un kredītkaršu komisijas maksas - pārliecinies, ka izmanto izdevīgāko bankas piedāvājumu un atmaksā aizdevumus laicīgi, lai izvairītos no procentu maksājumiem vai soda sankcijām.
- Izvairies no impulsīviem pirkumiem - ievēro noteikumu pirms pirkuma nogaidīt 24 - 48 stundas, lai izvairītos no emocionāliem un spontāniem pirkumiem, kas bieži vien nav nepieciešami. Iegādājoties pārtiku, izmanto pirkumu sarakstu un neiepērcies izsalcis.
- Pārskati komunālo un ikdienas pakalpojumu izmaksas - salīdzini elektrības, interneta vai mobilo pakalpojumu sniedzēju piedāvājumus. Iespējams, vari atrast izdevīgāku piedāvājumu un samazināt ikmēneša izdevumus.
- Ņem līdzi uz darbu mājās gatavotu maltīti - ikdienas pusdienošana kafejnīcās un restorānos ir būtisks izdevumu avots, ko var viegli samazināt, ņemot uz darbu paša gatavotu ēdienu no mājām.
- Veic regulāru izdevumu pārskatīšanu - pārskati savus izdevumus reizi mēnesī, lai laicīgi identificētu jaunus slēptos izdevumus.
_________________________________________________________________________
Kas Tev jāzina par slēptajiem izdevumiem un to samazināšanu:
- Slēptie izdevumi ir naudas summas, kas tiek iztērētas nepamanīti, neplānoti un/vai automātiski.
- Slēptos izdevumus var iedalīt trīs grupās: automātiskie maksājumi; nelieli, regulāri pirkumi; procentu maksājumi un komisijas.
- Tā kā šie izdevumi parasti ir nelieli un šķietami nenozīmīgi, par tiem aizmirst, plānojot budžetu, tādā veidā var veicināt budžeta pārtērēšanu.
- Lai identificētu savus slēptos izdevumus, ir svarīgi veikt rūpīgu izdevumu pārskatīšanu, izdalot izdevumus, kas ir regulāri, spontāni vai ieradumu ietekmē.
- Lai samazinātu slēptos izdevumus, rūpīgi izvērtē šo izdevumu nepieciešamību un veic konkrētus soļus, lai tos samazinātu vai atteiktos pavisam.
Sadarbība ar Incredit
Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, un šo gadu laikā ir spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.
Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šībrīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja jums ir nepieciešams papildu finansējums neparedzētiem vai lielākiem izdevumiem, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā patēriņa kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.
Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.
Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com