Pavasara tīrīšana Tavās finansēs

Pavasaris ierasti ir laiks, kad mums patīk ieviest kārtību sev apkārt, veicot ģenerālo tīrīšanu mājās un atbrīvojoties no liekā. Kā būtu, ja mēs katru pavasari ieviestu kārtību arī savās finansēs? Tas ir veids, kā Tu vari samazināt stresu un spert pirmos soļus efektīvā finanšu pārvaldīšanā. Šajā rakstā dalīsimies ar praktiskiem ieteikumiem, kā to paveikt.

pavasara tīrīšana

Atsakies no liekā, lai ietaupītu

Kad esi nolēmis veikt pavasara tīrīšanu savās finansēs, vieglākais veids, kā sākt, ir veikt savu izdevumu analīzi un identificēt slēptos izdevumus. Slēptie izdevumi visbiežāk ir nelieli un regulāri izdevumi, kurus ikdienā bieži vien neievērojam vai par kuriem pat esam aizmirsuši. Tie var būt automātiskie maksājumi un abonementi, nelieli ikdienas pirkumi, piemēram, košļājamās gumijas, ikrīta kafija vai saldumi, un citi izdevumi, kuri katrs atsevišķi šķiet mazi, taču gada laikā summējoties, tie rada ievērojamu daļu izdevumu.

Abonementi un lietotnes

Mūsdienās ieraksta lieta ir dažādi abonementi. Mēs abonējam pakalpojumus gan dzīvē, gan digitālajā vidē, taču ne visu efektīvi un pilnībā izmantojam.

Pārskati savu konta izdruku vai abonentu sadaļu lietotņu bibliotēkās (piemēram, App Store un Google Play) un izveido sarakstu ar visiem pakalpojumiem, kuriem esi pieteicies. Tajā var ietilpt televīzijas platformas kā Netflix vai Go3, ziņu portāli, dažādas lietotnes un spēles, mūzikas straumēšanas pakalpojumi, piemēram, Spotify, kā arī sporta zāles vai citu nodarbību dalības maksas.

Tad izvērtē, cik lielā mērā izmanto katru no tiem. Piemēram, ja neesi skatījies Netflix jau vairākas nedēļas vai pēdējā mēneša laikā neesi apmeklējis sporta zāli - atsakies no tiem. Ja Spotify klausies reti, izvērtē iespēju izmantot tā bezmaksas versiju.

sieviete apkopo čekus

Automātiskie maksājumi un rēķini

Lai izvairītos no rēķinu apmaksas kavējumiem, nereti esam pieslēguši automātisko rēķinu apmaksu. Tas, protams, ir ērts un efektīvs veids, lai izvairītos no parādiem, taču, kad esam pie tiem pieraduši, aizmirstam par šīm izdevumu kategorijām.

Gadu laikā pakalpojumu sniedzēji mēdz palielināt maksu, piemēram, par mobilajiem vai komunālajiem pakalpojumiem, un, ja maksājums ir automātisks, pat nepamanām, kā palielinājusies izdevumu summa.

Tāpēc reizi gadā ir vērts pārskatīt arī savus automātiskos maksājumus un rēķinus. Tādā veidā vari izvērtēt šos izdevumus un vajadzības gadījumā izskatīt citus piedāvājumus vai pakalpojumu paketes, lai samazinātu ikdienas izdevumus, piemēram, par elektrību, mobilajiem pakalpojumiem, atkritumu izvešanu u.tml. Pat neliels ietaupījums mēnesī gada laikā summēsies būtiskā ieguvumā.

Ieraduma un impulsīvie pirkumi

Cilvēki ātri pierod pie konkrētām darbībām un bieži tās kļūst automātiskas. Pavēro savus ieradumus, kā arī apskati savu konta izrakstu un mēģini identificēt mazos ikdienas pirkumus, no kuriem vari atteikties, lai ietaupītu.

Piemēram, apdomā, vai vari atteikties no košļājamās gumijas pirkuma ikreiz, kad maksā par degvielu, vai ūdens pudeles pirkuma, dodoties uz sporta zāli (apsver iespēju ņemt ūdeni līdzi no mājām), vai šokolādes pirkšanas stāvot rindā pie kases pārtikas veikalā. Ja katru dienu iegādājies kafiju par 2 eiro, gada laikā tas veido pat 730 eiro, ko Tu varētu novirzīt citiem mērķiem.

Tā vietā izveido ieradumu doties uz veikalu iepirkties ar sarakstu un pēc ēšanas, lai izvairītos no impulsīviem pirkumiem apjukuma vai izsalkuma dēļ. Izmanto iespēju iegādāties produktus un saimniecības preces internetā, jo tā ir vieglāk pieturēties pie saraksta.

Lai izvairītos no impulsīviem un emocionāliem pirkumiem, izdzēs no sava viedtālruņa iepirkšanās aplikācijas, kas nereti ir kārdinoša “izklaide”, kad jūties garlaikots, bēdīgs vai noguris.

Samazini parādus, lai uzlabotu finanšu veselību

Vēl viena finanšu joma, kam ir vērts pievērst uzmanību pavasarī, ir parādi. Parādi paši par sevi nav nekas slikts, taču pārāk daudz parādu var radīt stresu un ievērojami apgrūtināt ikdienas dzīvi. Tagad, kad esi izanalizējis un samazinājis savus liekos izdevumus, vari ietaupīto summu novirzīt, piemēram, parādu samazināšanai.

nauda uz galda

Kā stratēģiski samazināt parādus?

Ja vēlies izveidot stratēģiju, kā samazināt parādus, sāc ar to, ka izveido sarakstu ar saviem parādiem, iekļaujot tajā visas saistības, kuras šobrīd ir aktuālas, piemēram, hipotekāro kredītu, auto līzingu, patēriņa kredītu vai nomaksas par precēm, kā arī ātros kredītus un aizņēmumus no radiem, draugiem, paziņām.

Kad esi izveidojis sarakstu, vari izvēlēties vienu no divām populārākajām parādu atmaksas stratēģijām - sniega bumbas metodi vai lavīnas metodi.

Sniega bumbas metode nozīmē, ka Tu sarindo savus parādus no mazākā līdz lielākajiem. Un tad pieņem lēmumu prioritizēt parādu atmaksu, sākot ar mazāko, piemēram, novirzot ietaupītos līdzekļus tā ātrākai atmaksai. Šī metode dod psiholoģisku gandarījumu un motivāciju, jo katrs atmaksātais parāds sniedz sajūtu, ka vari ietekmēt savu finanšu situāciju.

Lavīnas metode, turpretī, paredz, ka Tu prioritizē to parādu atmaksu, kam ir lielākā procentu likme, lai ilgtermiņā samazinātu kopējo procentu maksājumu summu un ietaupītu.

Pārskati kredītu nosacījumus un procentu likmes

Lai uzturētu labu finanšu veselību, ir vērtīgi regulāri, vismaz vienu reizi gadā, pārskatīt savus procentu maksājumus un kredītu nosacījumus.

Īpaši svarīgi ir par to padomāt, ja:

  • ir pieauguši Tavi ienākumi vai uzlabojusies kredītvēsture;
  • tirgū ir zemākas procentu likmes nekā brīdī, kad ņēmi kredītu;
  • Tev ir vairāki aizdevumi ar augstām procentu likmēm;
  • Tava finanšu situācija ir kļuvusi sarežģīta.

Šādos gadījumos ir vērts vērsties pie sava kredītdevēja, lai vienotos par izdevīgākiem kredīta nosacījumiem, izskatītu kredīta refinansēšanas iespējas ar zemākām procentu likmēm, vairāku kredītu apvienošanu vai nosacījumu izmaiņām grūtību gadījumā.

Sāc veidot savu finanšu drošības spilvenu

Būtisks finanšu veselības aspekts ir tas, vai Tavā rīcībā ir finanšu līdzekļi neparedzētām dzīves situācijām, piemēram, bezdarba vai ilgstošas slimības gadījumā, nelaimes vai neparedzētu izdevumu gadījumā.

Optimālā naudas rezerve, ko ieteicams uzkrāt, ir 3 līdz 6 mēnešu izdevumu apjomā. Ja esi viens, tad tas varētu būt 3 mēnešu apjomā, taču, ja Tev ir ģimene un bērni, tad būtu ieteicams tiekties uz 6 mēnešu izdevumu rezervi.

Īpaši būtiski ir veikt uzkrājumus:

  • ja esi pašnodarbināta persona vai frīlanceris;
  • ja ģimenē ir tikai viens pelnītājs;
  • ja ģimenes dzīvē paredzamas lielākas pārmaiņas, piemēram, bērna piedzimšana, darba vai dzīvesvietas maiņa.

Drošības spilvena izveide var šķist grūta, taču mūsdienās to darīt nav nemaz tik sarežģīti, ir tikai nepieciešama apņemšanās un disciplīna. Drošības spilvena veidošanai ieteicams noformēt atsevišķu kontu, uz kuru izveidot automātisko maksājumu algas dienā, piemēram, 10-15% apmērā no ikmēneša ienākumiem. Pārskaitījuma apmērs būs atkarīgs no Tavas vēlamās rezerves lieluma un termiņa, cik ilgā laikā vēlies šo summu iekrāt. Novirzi drošības spilvena izveidei līdzekļus, kurus ietaupīsi, atsakoties no liekajiem abonementiem un impulsīvajiem pirkumiem!

vīrietis ar datoru

Kā veikt pavasara tīrīšanu savās finansēs 5 soļos?

  • Izraksti no sava bankas konta visus abonementus un maksājumus par lietotnēm, izvērtē, cik bieži tos izmanto, un pieņem lēmumu atteikties no liekajiem abonementiem vai pārslēgties uz lietotņu bezmaksas versijām, lai ietaupītu.
  • Pārskati savus rēķinus un automātiskos maksājumus par pakalpojumiem. Izpēti un salīdzini citus piedāvājumus un pakalpojumu sniedzējus, kas var palīdzēt samazināt ikmēneša izdevumus.
  • Pavēro savus ikdienas ieradumus un atsakies no nelieliem, bet regulāriem izdevumiem, piemēram, par saldumiem, kafiju vai košļājamām gumijām, lai gada laikā ietaupītu nozīmīgu summu.
  • Pārskati savus parādus un izvēlies sniega bumbas vai lavīnas metodi mērķtiecīgai to samazināšanai. Pārskati un aktualizē savus kredītu nosacījumus un procentu likmes atbilstoši savai esošajai finanšu situācijai.
  • Pieņem lēmumu apzināti veidot uzkrājumu neparedzētām situācijām vismaz 3 līdz 6 mēnešu izdevumu apjomā, lai uzlabotu savu finanšu veselību un samazinātu stresu par finansēm ilgtermiņā.

Sadarbība ar Incredit

Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, un šo gadu laikā ir spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.

Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šībrīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja jums ir nepieciešams papildu finansējums neparedzētiem vai lielākiem izdevumiem, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā patēriņa kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.

Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.

Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com

Patika raksts? Novērtē!
Reitings: 5/5 (1 balsojumi)
Pavasaris laiks lielajai tīrībai arī savās finansēs
Vēlies saņemt vairāk interesantus rakstus?
SIA InCREDIT GROUP ir Rietumu Bankas meitas uzņēmums.
Speciāla atļauja patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai Nr. NK-2016-018.
© 2011-2025 Incredit
Kr.Barona 130 k4, Rīga LV-1012 Visas tiesības aizsargātas