Vai ir iespējams nopelnīt, nestrādājot pilnu darba dienu? Ja vēlies nopelnīt bez aktīvas strādāšanas vai iegūt papildu līdzekļus finansiālajai neatkarībai, izlasi mūsu sagatavoto rakstu par pasīvajiem ienākumiem! Uzzini, kas tie ir, kā tie atšķiras no aktīviem ienākumiem, kādi ir populārākie pasīvo ienākumu veidi Latvijā, kā arī to priekšrocības un trūkumus!

Kas ir pasīvie ienākumi?
Mūsdienās arvien vairāk cilvēku domā par veidiem, kā nodrošināt sev finansiālu neatkarību, uzkrāt līdzekļus neparedzētām situācijām vai pat vecumdienām. Tāpēc pasīvo ienākumu veidošana ir kļuvusi par aktuālu tematu gan pasaulē, gan Latvijā.
Kad runājam par ienākumiem, mēs visbiežāk domājam par algu. Iespējams, arī par papildu ienākumiem no citiem darbiem, kā arī piemaksām vai prēmijām. Šie ir mūsu aktīvie ienākumi - tie, kurus mēs saņemam, apmainot savu laiku un darbu pret naudu. Aktīvie ienākumi sevī ietver darba algu, piemaksas, prēmijas, honorārus, maksu par konsultācijām vai pasūtījumu izpildi. Daudzi iedzīvotāji joprojām pamatā paļaujas uz šiem ienākumiem, jo tie sniedz tūlītēju drošības sajūtu.
Aktīvo ienākumu galvenās priekšrocības ir stabilitāte un regularitāte, kā arī tas, ka ienākumus Tu gūsti īsā laika periodā (parasti katru mēnesi). Taču var šķist, ka aktīvs darbs ierobežo brīvību, jo tas prasa veltīt noteiktu stundu skaitu, kā arī bieži vien fizisku atrašanos darba vietā no rīta līdz vakaram. Tāpat ir salīdzinoši ierobežotas iespējas pašam paaugstināt savu ikmēneša darba algu bez paaugstinājuma vai darba vietas maiņas.

Pasīvie ienākumi tiek iegūti bez tiešas un regulāras iesaistes. Tu ieguldi laiku un/vai līdzekļus vienreiz, bet ienākumus saņem atkārtoti. Veidojot pasīvos ienākumus, ir iespēja iegūt lielāku brīvību, kā arī palielināt ienākumus ilgtermiņā.
Kādi ir pasīvo ienākumu veidi?
Ja arī Tevi uzrunā šī iespēja, esam sagatavojuši sarakstu ar idejām, kā gūt pasīvos ienākumus Latvijā, ņemot vērā arī to priekšrocības un trūkumus. Izpētot šo sarakstu, Tu vari apdomāt, kādas ir Tavas iespējas vai prasmes, lai attīstītu kādu vai pat vairākus no piedāvātajiem pasīvo ienākumu gūšanas virzieniem, tādā veidā iegūstot papildu naudas līdzekļus.
1. Nekustamais īpašums
Ieguldīšana nekustamajā īpašumā ir viens no tradicionālākajiem un stabilākajiem pasīvo ienākumu gūšanas veidiem. Turklāt vari izvēlēties sev piemērotāko nekustamā īpašuma izmantošanas veidu, kas atbilst Tavām interesēm un iespējām.
Pieņemsim, ka Tavā īpašumā ir divistabu dzīvoklis, ko vari izmantot pasīvo ienākumu gūšanai. Kādas ir Tavas iespējas?
- Piedāvāt dzīvokli ilgtermiņa īrei. Šis ir īpaši populārs pasīvo ienākumu gūšanas veids Latvijā, tā kā pieprasījums pēc īres mājokļiem ir stabils visa gada garumā. Tā ir iespēja katru mēnesi gūt stabilus ienākumus, un, pēc īrnieka atrašanas, īpašums prasa minimālu iesaisti un pārvaldību. Turklāt ilgtermiņā īpašuma vērtība parasti pieaug, kas palielina ieguldījuma atdevi. Taču, ja domā par trūkumiem, tad ir jārēķinās, ka ilgtermiņa īres nosacījumi nav īpaši elastīgi, kas ierobežo peļņas iespējas; turklāt īrnieks var kavēties ar maksājumiem, tostarp par komunālajiem pakalpojumiem, kas var radīt risku papildu izdevumiem.
- Piedāvāt dzīvokli īstermiņa īrei (piemēram, Airbnb). Šis ir salīdzinoši jaunāks nekustamā īpašuma izmantošanas veids, kas popularitāti ieguvis pēdējos gados, īpaši Rīgā un citās tūrisma pilsētās, kā Sigulda, Liepāja, Cēsis. Īstermiņa īre var nodrošināt līdz pat 2-3 reizes lielākus ienākumus, salīdzinājumā ar ilgtermiņa īri, taču kopumā prasa lielāku laika un darba ieguldījumu, piemēram, nepieciešama regulāra tīrīšana, īpašuma atjaunošana bojājumu gadījumā, kā arī jānodrošina viesu uzņemšana un aktīva komunikācija ar viņiem par dažādiem jautājumiem. Turklāt ārpus sezonas laikā ienākumi var būt svārstīgi, un ir jāņem vērā arī mainīgie valsts regulējumi attiecībā uz īpašumu īstermiņa īri.

2. Finanšu investīcijas
Ja Tev ir pieejami brīvi naudas līdzekļi un vēlies gūt pasīvos ienākumus, kas prasa minimālu iesaisti ikdienā, tad apsver iespēju veidot ieguldījumus.
- Ieguldi akcijās vai ETF (biržā tirgotajos fondos). Daudzi Latvijas iedzīvotāji iegulda akciju tirgū, īpaši izvēloties stabilas, dividendēs pelnošas akcijas Baltijas biržā. Taču arvien vairāk cilvēku arī izvēlas ieguldīt pasaules akciju tirgos. Ieguldīšana akcijās dod iespēju gūt regulārus pasīvus ienākumus no dividendēm ar zemām uzturēšanas izmaksām un minimālu iesaisti to pārvaldīšanā. Veicot ieguldījumus, jāņem vērā, ka, tāpat kā pastāv potenciāls ilgtermiņa kapitāla pieaugums, ir iespējami arī zaudējumi tirgus svārstību dēļ, tāpēc svarīgi, lai Tev būtu zināšanas un izpratne par finanšu tirgiem.
- Ieguldi 3. pensiju līmenī, īpaši, ja Tavs mērķis ir uzkrāt vecumdienām. Tas ir ne tikai efektīvs uzkrāšanas veids, bet arī ļauj atgūt nodokļu atmaksu 25,5% apmērā no veiktajām iemaksām. Šāds uzkrājums ir drošs ilgtermiņā, jo tam ir valsts regulējums, taču jāņem vērā, ka šiem līdzekļiem ir ierobežota pieejamība pirms pensijas vecuma. Tāpat ir jāņem vērā, ka augsts ienākumu līmenis nav garantēts, jo tas ir atkarīgs no fonda darbības rezultātiem un arī inflācijas ietekmes.
3. Darbojies digitālajā vidē
Ja Tev ir prasmes vai hobiji, kas saistīti ar dizainu, foto un video, tekstu vai satura veidošanu, tad vari apsvērt iespējas gūt pasīvos ienākumus tādā veidā. Mūsdienās, pateicoties interneta plašajām iespējām, arvien pieaug pieprasījums pēc digitāliem produktiem.
- Pārdod e-grāmatas, tiešsaistes kursus vai sagataves. Ja esi zinošs vai pieredzējis kādā jomā, apsver iespēju pārdot savas zināšanas. Šāds darbs iesākumā prasa lielāku laika un darba ieguldījumu, taču pēc tam to ir iespēja pārdot atkārtoti. Digitālos produktus ir iespējams pārdot ne tikai Latvijā, bet arī citās pasaules valstīs, līdz ar to ir iespēja sasniegt daudz plašāku auditoriju. Jāņem gan vērā, ka šajā jomā pastāv augsta konkurence, tāpēc, ja Tavs produkts sākumā nav pietiekami unikāls vai īpaši pieprasīts, būs nepieciešams aktīvi iesaistīties produkta virzīšanā un popularizēšanā, tāpēc ir svarīgi, lai Tev ir arī prasmes un zināšanas par digitālo mārketingu.
- Pārdod autortiesības un licences. Ja nodarbojies ar mūziku vai audiovizuālo mākslu, tad apsver iespēju pārdot savus darbus dažādās platformās visā pasaulē. Piemēram, ja fotografē, vari pārdot savas fotogrāfijas Shutterstock vai Adobe Stock, bet ja radi mūziku, publicē to straumēšanas vietnēs kā Spotify, saņemot autortiesību atlīdzības. Lai arī ir grūti prognozēt, cik lielus ienākumus nesīs Tavi darbi, šādi Tev ir iespēja ilgstoši saņemt papildu ienākumus par savu darbu, bez aktīvas iesaistīšanās.

Svarīgākais, kas Tev jāzina par pasīvo ienākumu gūšanu:
- Pelni arī miegā! Pasīvie ienākumi ļauj gūt ienākumus arī bez pastāvīgas aktīvas iesaistes, nodrošinot lielāku brīvību un neatkarību.
- Latvijā populāri pasīvo ienākumu veidi ir nekustamā īpašuma izīrēšana, finanšu investīcijas, digitālo produktu pārdošana un ienākumi no autortiesībām.
- Katram pasīvo ienākumu avotam ir savas priekšrocības un trūkumi – izvēlies piemērotāko, ņemot vērā savas iespējas, dzīvesveidu un intereses.
- Ja vēlies sākt gūt pasīvos ienākumus, izvēlies ienākumu veidu, kas neprasa pārāk lielu sākotnējo ieguldījumu, piemēram, investīcijas vai digitālo produktu radīšanu.
- Veido vairākus ienākumu avotus. Tas palīdzēs ilgtermiņā nodrošināt lielāku finansiālo stabilitāti un neatkarību.
Sadarbība ar Incredit
Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, un šo gadu laikā ir spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.
Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šībrīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja jums ir nepieciešams papildu finansējums neparedzētiem vai lielākiem izdevumiem, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā patēriņa kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.
Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.
Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com