Finanšu pratība ir svarīga prasme, kas jāapgūst jau bērnībā. Tā ne tikai palīdz izprast naudas vērtību, bet arī iemācīties pārvaldīt savas finanses. Tajā pašā laikā iegūtās zināšanas ir labāk nostiprināt praksē, proti, pārvaldot savu naudu. Bērniem tā ir kabatas nauda.
Kabatas naudas jautājums agrāk vai vēlāk kļūst aktuāls katrā ģimenē. Cik bieži dot bērnam naudu – reizi nedēļā vai reizi mēnesī? Kādu summu? Vai ir nepieciešams kontrolēt, kā bērns šo naudu tērē?
Šajā rakstā aplūkosim vairākus veidus, kā vecāki var iemācīt saviem bērniem, kā rīkoties ar naudu un izprast finansiālo atbildību, pirms viņi pamet mājas un uzsāk patstāvīgu dzīvi.
Latvijā nav likuma, kas noteiktu, ka vecākiem ir pienākums dot bērniem kabatas naudu. Šo lēmumu katra ģimene pieņem pati.
Kabatas naudas došanai ir pozitīvās puses:
Nākotnē šīs prasmes palīdz bērnam izvirzīt finansiālus mērķus un sasniegt tos.
Vecāki, kas iebilst pret kabatas naudu, argumentē savu nostāju ar to, ka bērniem jau ir viss, kas viņiem nepieciešams. Viņuprāt, bērns, visticamāk, tērēs naudu muļķībām un neiemācīsies novērtēt naudu un prasmīgi ar to rīkoties.
Kā jau iepriekš norādījām, tas, vai dot bērnam naudu kabatas izdevumiem, ir katras ģimenes individuāls lēmums. Tomēr, ja vēlaties, lai bērns iemācītos izprast naudas vērtību un apgūtu prasmes pārvaldīt personīgās finanses, ir vērts apsvērt iespēju piešķirt kādu summu, ar kuru bērns var brīvi rīkoties. Prakse palīdzēs iemācīties rīkoties ar naudu.
Pat mazus bērnus aizrauj iespēja pašiem rīkoties ar naudu. Viņiem tas ir pieaugušo dzīves simbols. Piemēram, daudziem bērniem patīk spēlēt veikalu, pat ja nauda ir zīmēta, jo tas viņiem liek justies pieaugušiem.
Parasti, jo vecāks ir bērns, jo vairāk kabatas naudas viņš saņem. Taču arī pirmsskolas vecuma bērnam var dot nelielas summas, lai iegādātos kaut vai saldumus.
Nav konkrēta vecuma, kurā ieteicams sākt dot bērnam kabatas naudu – katrā gadījumā tas ir atšķirīgi. Visefektīvāk ir sākt dot kabatas naudu bērniem, kuri izprot pamatprincipus:
Aģentūra Norstat pēc SEB bankas pasūtījuma veica aptauju, kurā piedalījās 3010 respondenti ar bērniem vecumā no 7 līdz 17 gadiem Baltijas valstīs (1010 Latvijā, pa 1000 Igaunijā un Lietuvā). Gandrīz puse (48%) Latvijas iedzīvotāju norādīja, ka bērni saņem līdz 20 eiro mēnesī kabatas naudā, bet 30% – no 21 līdz 40 eiro.
Interesants fakts, kas izriet no aptaujas, ir tas, ka lielāki ģimenes ienākumi ne vienmēr nozīmē lielāku kabatas naudu bērniem. Piemēram, ģimenēs ar ienākumiem no 1250 līdz 1500 eiro 84% bērnu no vecākiem saņem mazāk nekā 40 eiro. Ģimenēs ar ienākumiem virs 3000 eiro šādu bērnu ir 76%.
Cik daudz kabatas naudas būtu jādod bērnam? Šo lēmumu katra ģimene pieņem pati. Par summu ieteicams lemt, ņemot vērā vairākus faktorus:
Kabatas nauda ir bērna īpašums. Bērnam ir tiesības to tērēt pēc saviem ieskatiem. Tomēr, lai bērns patiešām kaut ko iemācītos, ir ieteicams ar bērnu pārrunāt šādus aspektus.
Pētījumi liecina, ka sarunas ar bērniem par ģimenes finansēm jau no agras bērnības un iespēja pašiem pārvaldīt savu naudu palīdz bērniem kļūt zinošākiem naudas jautājumos. Tas arī palīdz viņiem justies pārliecinātākiem par naudas izmantošanu. Pastāv dažādas pieejas, kā mācīt bērniem finanšu pratību.
Lai uzzinātu vairāk par to, kā mācīt bērnam finanšu pratību, izlasiet mūsu rakstu "Finanšu pratība bērniem: kā iemācīt bērnus apieties ar naudu?".
Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem jau 13 gadus, kuru laikā spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā, ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.
Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šībrīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja esat nonākuši situācijā, kad nepieciešama papildu finansēšana, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā patēriņa kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.
Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.
Bildes: Getty Images