Finanšu plānošana un padomi, kā saglabāt budžeta līdzsvaru svētkos

Gada noslēdzošais mēnesis daudziem saistās ar lieliem papildu tēriņiem. Svētki jau sen vairs nav tikai par klusu un mierīgu Ziemassvētku vakaru ģimenes lokā. Tiem pievienojušies pasākumi bērnudārzā, skolā, darba vietā, draugu kompānijās, un līdz ar tiem arī papildu izdevumi par apģērbu, dāvanām, cienastiem. Šoreiz dalāmies ieteikumos, kā plānot izdevumus pirms svētkiem, lai spētu saglabāt budžeta līdzsvaru, sākoties Jaunajam gadam.

ziemassvētku eglītes rotāšana

Kāpēc ir svarīgi plānot Ziemassvētku izdevumus?

Ziemassvētki un Jaunais gads daudziem ir gaidītākie gada svētki. Tie gan bērniem, gan arī pieaugušajiem asociējas ar prieku, kopābūšanu, dāvanām. Ziemassvētki ir apvīti emocijām, kas nepārprotami arī ietekmē mūsu uzvedību.

Ziemassvētkos, vairāk nekā citos svētkos, izjūtam emocionālu spiedienu izrādīt savu mīlestību, pieķeršanos un pateicību cilvēkiem, kuri ir svarīgi mūsu dzīvē. Ne tikai bērniem un ģimenes locekļiem, bet arī skolotājiem, kolēģiem, draugiem, kaimiņiem. Turklāt mūsu dabiskā vēlme “neatpalikt” no citiem, nereti liek mums arī iegādāties lielākas un dārgākas dāvanas, kā patiesībā mēs varētu atļauties. Vai arī ikdienas skrējienā atliekam dāvanu iegādi uz pēdējo brīdi, tāpēc veicam daudz vairāk impulsīvu pirkumu, kurus nenoliedzami veicina arī košās izpārdošanas un akcijas lielveikalos.

Tāpat svētku svinēšana visbiežāk neaprobežojas ar vienu klusu, ģimenisku Ziemassvētku vakaru. Tam pievienojas darba ballītes, skolas un bērnudārzu pasākumi, draugu sanākšanas un lielie svētku koncerti, no kuriem katrs prasa papildu finanšu līdzekļus.

Lai Ziemassvētku izdevumi nekļūtu par nastu, ir svarīga plānošana! Velti dažas stundas pirms svētku sezonas, lai saliktu plānu ar gaidāmajiem pasākumiem un ar tiem saistītajiem izdevumiem, lai izveidotu savu svētku budžetu. Budžets palīdzēs līdzsvarot ikdienas tēriņus ar svētku izdevumiem un dos iespēju gadu noslēgt bez papildu parādiem.

Kā izveidot Ziemassvētku budžetu?

Lai svētku laikā izvairītos no finanšu grūtībām, ir vērts sagatavot budžetu. Ziemassvētku budžets palīdzēs Tev laicīgi noteikt savu tēriņu griestus un saplānot, kā tērēsi pieejamos finanšu līdzekļus, lai apmierinātu visas savas vēlmes un vajadzības.

Budžeta plāns sastāv no vairākām daļām. Zemāk piedāvājam variantu, kā izveidot budžetu saviem svētkiem:

  1. Nosaki maksimālo summu, ko vari atļauties tērēt! Veicot budžeta plānošanu ziemai, iesākumā izvērtē savus ienākumus un svarīgos ikmēneša izdevumus, kurus nevari atlikt, un nosaki, kas ir maksimālā kopējā summa, ko ģimenes ietvaros variet veltīt svētkiem. Atceries, ka summa jānosaka tāda, kas neapdraud Tavus ikdienas izdevumus!
  2. Sadali šo summu pa galvenajām izdevumu kategorijām! Izveido sarakstu ar pozīcijām, kas Tev ir svarīgas vai “obligātas” svētku laikā, piemēram,
  • svētku svinības, ieskaitot ēdienu un dzērienus;
  • dāvanas ģimenei un draugiem;
  • pasākumi bērniem un darba vietā;
  • dekorācijas;
  • transporta izdevumi;
  • citi papildu izdevumi.
  1. Veido dāvanu sarakstu un nosaki limitu! Uzskaiti, kurām personām Tu vēlies iegādāties dāvanas, un nosaki dāvanu vērtības limitu, piemēram, bērniem 50 EUR, vecākiem 30 EUR, draugiem 20 EUR. Iegādājoties dāvanas, pieturies pie šī limita!
  2. Izvērtē, kurās pozīcijās varētu ietaupīt! Kad esi salicis visas svarīgākās izdevumu kategorijas, rūpīgi apdomā, kurās no šīm pozīcijām Tu varētu ietaupīt, piemēram, izmantojot atlaižu piedāvājumus, sadalot izdevumus ar citiem vai pilnībā atsakoties no kādām lietām.
  3. Seko līdzi izdevumiem! Pēdējais un svarīgākais solis ir uzskaitīt savus izdevumus, pierakstot katru iztērēto summu un izvērtējot, vai nepārsniedz plānotos tēriņus.

ziemassvētku dāvana

Ieteikumi dāvanu iegādei ar ierobežotu budžetu

Daudziem tieši dāvanu iegāde ir lielākā izdevumu pozīcija Ziemassvētku budžetā. Svētku laikā vēlamies iepriecināt un pateikties daudziem mums svarīgiem cilvēkiem, taču dažreiz neapdomīga dāvanu iegāde var radīt grūtības ģimenes budžetam ilgtermiņā.

Ja saproti, ka paredzētais budžets dāvanām neatļauj iegādāties lielas un dārgas Ziemassvētku dāvanas, smelies iedvesmu šajos ieteikumos:

  • Pagatavo Ziemassvētku gardumus pats - cepumus, piparkūkas, kēksus, ievārījumu u.tml.
  • Izveido personalizētu foto kolāžu vai foto albumu, ko īpaši novērtēs vecāki un vecvecāki.
  • Ja Tavs hobijs ir saistīts ar rokdarbiem, dāvini paša adītos vai tamborētos cimdus, cepures vai šalles.
  • Dāvini “dāvanu kuponus” laikam kopā, piemēram, pašu organizētam filmu vakaram mājās, romantiskam randiņam vai ģimenes piedzīvojumam.
  • Izveido personalizētu recepšu grāmatu ar savām iecienītākajām receptēm.
  • Kopā ar bērniem apgleznojiet krūzītes vai šķīvjus, radiet apsveikumu kartiņas vai gleznas.

Veidi, kā ietaupīt naudu svētku laikā

Kad ir salikti svētku tēriņi, var rasties situācija, kad tomēr ir jāmeklē veidi, kā ietaupīt, lai iekļautos noteiktajā budžetā. Ietaupījumi uz vienu pozīciju, ļaus brīvāk rīkoties ar finanšu līdzekļiem citā pozīcijā, kas Tev sagādās lielāku prieku un gandarījumu par svētkiem.

Lai svētku plānošana būtu vieglāka, esam apkopojuši 5 veidus, kā samazināt ziemas izdevumus:

  1. Iepērcies ar sarakstu! Pirms dodies uz veikalu, lai iegādātos dāvanas, dekorācijas, ēdienus vai dzērienus, izveido konkrētu sarakstu ar patiešām nepieciešamajām lietām un iepērkoties strikti pieturies pie tā, lai izvairītos no impulsīviem un nepārdomātiem pirkumiem.
  2. Veido dāvanas pats! Šogad dod priekšroku paša gatavotām dāvanām, kas ne tikai būs daudz sirsnīgāka dāvana taviem mīļajiem, bet arī neprasīs tik daudz finanšu līdzekļu. Iesaisti dāvanu veidošanā arī bērnus!
  3. Plāno svētku galdu! Lai arī esam pieraduši svētkos sēsties pie bagātīgi klātiem galdiem, ja vēlies šogad ietaupīt, rūpīgāk plāno svētku mielastu, objektīvi izvērtējot nepieciešamo ēdiena un dzērienu daudzumu, lai izvairītos no lieliem ēdiena pārpalikumiem pēc svētkiem.
  4. Dali svētku izdevumus! Ja plāno Ziemassvētkus svinēt ģimenes lokā, piedāvā viesiem dalīt svētku izdevumus! Varat sadalīt, kurš rūpējas par dekorācijām, kurš par izklaidi, kurš par mielastu vai saldo ēdienu.
  5. Radi jaunas tradīcijas! Ja pieķer sevi pie domas, ka svētku svinēšana ar dāvanām vai lieliem pasākumiem Tevi nemaz neiepriecina un tikai rada stresu par papildu izdevumiem, tad radi jaunas Ziemassvētku tradīcijas, kas vairāk atbilst tavām vērtībām un interesēm!

ziemassvētku galds

Kā izvairīties no impulsīviem pirkumiem Ziemassvētku laikā?

Svētku laikā lielveikalus piepilda gaismiņas un mūzika, radot ideālu atmosfēru impulsīviem pirkumiem. Ja Tavi svētku izdevumi ir ierobežoti, tad ir īpaši svarīgi ievērot iepirkšanās disciplīnu, lai izvairītos no ziemas parādiem.

Lai disciplinētu sevi un lai impulsīvi pirkumi neietekmētu Tavu budžetu pirms došanās uz veikalu, izveido sarakstu ar nepieciešamajām lietām, produktiem un dzērieniem. Saplāno jau iepriekš, ko vēlies iegādāties dāvanām, un stingri turies pie iepriekš noteiktā dāvanu vērtības limita.

Ja tomēr ieraugi kādu dārgāku dāvanu, ievēro “24 stundu likumu” un, pirms pirkuma, dod sev vienu dienu pārdomām. Ja nākamajā dienā tā joprojām šķiet laba ideja, tad lēmums būs pārdomāts.

Ko darīt, ja Ziemassvētku tēriņi jau ir pārsnieguši budžetu?

Pārtērēts budžets vai neparedzēti izdevumi var sabojāt sākotnējos svētku svinēšanas plānus. Ja nevēlaties atteikties no plāniem, ir vērts izpētīt, vai ir pieejama kāda finansiālā palīdzība. Varbūt vari lūgt finansiālu palīdzību radiem vai draugiem. Tāpat ir pieejami ātrie kredīti ziemas izdevumiem, kas ļauj nevilcinoties aizņemties nelielu naudas summu, lai segtu neparedzētos izdevumus. Taču, ja nevēlies, lai gada nogalē parādās papildu parādi, tad izskati iespēju atteikties no lielām svinībām, jo finansiālā stabilitāte ir svarīgāka.

svētki mājās

Ieguldījumi un finansiāla ilgtspēja pēc Ziemassvētkiem

Kad svētki godam nosvinēti, ir laiks atgriezties pie līdzsvara atgūšanas savā ģimenes budžetā. Pēc svētkiem ir vērts pārskatīt tēriņus un saprast, kur aizgāja lielākā daļa naudas, lai ņemtu vērā šo informāciju nākamajā gadā.

Ja svētku laikā tomēr esi iedzīvojies parādos, tad pēcsvētku izdevumu plānošana ir īpaši nozīmīga. Izveido striktu pēcsvētku budžetu un samazini nevajadzīgos tēriņus, piemēram, izklaides, ēšanu ārpus mājām, lielākus pirkumus u.tml. Noteikti prioritizē savus obligātos maksājumus - īre/mājokļa kredīts, komunālie maksājumi, transporta izdevumi un aizdevumu atgriešanas maksājumi.

Ja Tavs mērķis ir finansiāla ilgtspēja, tad sāc jauno gadu ar rūpīgu kopējā ģimenes budžeta plānošanu, paredzot 10-20% no ienākumiem uzkrājumu veidošanai, lai nodrošinātu stabilitāti un drošības sajūtu neparedzētās situācijās. Atceries, ka ir svarīgi atbildīgi izturēties pret savām finanšu saistībām, lai neiedzīvotos soda naudās un nesabojātu savu kredītreitingu.


  • Plāno Ziemassvētku izdevumus, lai svētki sagādātu vairāk prieka, nevis kļūtu par finansiālu nastu!
  • Lai izveidotu Ziemassvētku budžetu, saproti, cik lielu summu vari veltīt svētkiem, un sadali to pa svarīgākajām kategorijām - dāvanas, svinības, pasākumi, transports, - nosakot katrai no tām tēriņu limitu.
  • Lai samazinātu izdevumus par dāvanām, izskati iespēju pats veidot dāvanas, piemēram, gatavojot Ziemassvētku gardumus, dāvinot savus rokdarbus vai apgleznotus trauciņus.
  • Ja vēlies Ziemassvētkos ietaupīt, rūpīgi plāno svētku izdevumus, piemēram, ēdienam un dzērieniem, dodies iepirkties tikai ar konkrētu sarakstu un izskati iespēju dalīt svētku izdevumus ar pasākuma viesiem.
  • Lai izvairītos no impulsīviem pirkumiem, dodies uz veikalu tikai ar konkrētu dāvanu sarakstu un pirms lielākiem pirkumiem ievēro “24 stundu likumu”.
  • Ja tomēr Ziemassvētku budžets ir pārtērēts, taču nevēlies atteikties no saviem sākotnējiem plāniem, izskati iespēju atbildīgi aizņemties!
  • Pēc svētkiem izskati savus tēriņus un novērtē, kur aizgājusi lielākā daļa naudas, lai saprastu, kā budžetu plānot nākamajā gadā.

Sadarbība ar Incredit

Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, kuru laikā spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.

Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šībrīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja plānojat organizēt neaizmirstamas svinības, taču tām nepieciešams papildu finansējums, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā ātro kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.

Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.

Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com

Patika raksts? Novērtē!
Reitings: 3/5 (2 balsojumi)
Budžeta līdzsvars svētku laikā
Vēlies saņemt vairāk interesantus rakstus?
SIA InCREDIT GROUP ir Rietumu Bankas meitas uzņēmums.
Speciāla atļauja patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai Nr. NK-2016-018.
© 2011-2025 Incredit
Kr.Barona 130 k4, Rīga LV-1012 Visas tiesības aizsargātas