Gads tuvojas finiša taisnei, un šis ir labākais laiks, lai izvērtētu aizvadītā gada panākumus un kļūdas. Šis arī ir labs laiks, lai izvērtētu, kā Tev ir veicies finanšu jomā, izveidojot tādu kā personīgo gada finanšu pārskatu un analīzi. Tas dos iespēju pieņemt pareizākus lēmumus par finansēm nākamajā gadā, lai palīdzētu sasniegt Tavus personīgos mērķus.
Noteikti esi dzirdējis, ka uzņēmumi katra kalendārā gada beigās veido pārskatus, kuros tiek apkopota svarīgākā informācija par firmas finanšu rezultātiem. Ja uzskati, ka Tu varētu labāk pārvaldīt savu finanšu situāciju, tad šāda personīgā pārskata izveide palīdzēs izanalizēt Tavas stiprās un vājās puses, iespējas un draudus, un tādā veidā atvieglos finanšu plānošanu un lēmumu pieņemšanu nākamajā gadā.
Lai izveidotu personīgo finanšu pārskatu, apkopo šādu informāciju:
Kad esi apkopojis visu svarīgāko finanšu informāciju, vari veikt sīkāku analīzi.
Vispirms ir vērtīgi sadalīt visus izdevumus pa kategorijām, piemēram, mājoklis, pārtika, izklaide, veselība, bērni, automašīna, uzkrājumi u.tml. Tādā veidā varēsi izvērtēt, kurās no kategorijām Tev šajā gadā ir bijuši vislielākie tēriņi. Aprēķini, cik % no mēneša izdevumiem Tu velti katrai no pozīcijām, lai noteiktu kategorijas īpatsvaru savos izdevumos.
Analizējot izdevumus, mēģini noteikt, kas ir bijuši lielākie panākumi un kļūdas. Piemēram, panākumi ir bijuši, ka esi ieguvis algas paaugstinājumu vai prēmiju, vai ir izdevies izveidot drošības spilvenu neparedzētiem gadījumiem. Kļūdas varētu būt kāds impulsīvs pirkums vai nevajadzīgi vai neplānoti lieli tēriņi kādā no kategorijām, piemēram, ēšanai ārpus mājām, izklaidei, automašīnas remontam vai ceļojumam. Ņemot vērā šo informāciju, vari izveidot sev “mācību stundu sarakstu”, kas palīdzēs izvairīties no kļūdām nākamajā finanšu gadā.
Tāpat ir vērts novērtēt veiktos uzkrājumus un arī parādu slogu. Pirmkārt, vai šajā gadā ir izdevies veikt kādus uzkrājumus? Vai tie sasniedz vismaz 10-20% no ienākumiem? Un, otrkārt, vai ir palielinājies vai samazinājies parādu slogs? Kāda ir bijusi tā ietekme uz kopējo finanšu situāciju?
Kopumā, veicot finanšu situācijas analīzi ir jārod atbilde uz jautājumu - vai Tavi ikmēneša izdevumi ir mazāki par ienākumiem. Ja uz šo jautājumu vari ar drošu sirdi atbildēt ar “jā”, tad var teikt, ka Tavs finanšu gads ir bijis sabalansēts.
Kad esi izanalizējis savus gada izdevumus, vari izmantot šo informāciju nākamā gada budžeta veidošanā, rēķinoties ar šīm aptuvenajām izmaksām.
Stabila finanšu situācija sniedz drošības sajūtu, kas cilvēkiem ir ļoti nozīmīga, īpaši, ja ģimenē aug bērni. Tāpēc ir vērts nopietnāk pievērsties ģimenes budžeta plānošanai, lai pārliecinātos, ka ienākumi un izdevumi tiek sabalansēti - lai pietiktu visam, bet arī, lai atliktu līdzekļi uzkrājuma veidošanai.
Ņem par pamatu šī gada ienākumu un izdevumu pārskatu un saliec budžeta pozīcijas, balstoties uz iegūtajiem datiem. Koriģē katru pozīciju pēc savām vēlmēm vai iespējām.
Veidojot ģimenes budžetu, izmanto kādu no pieejamajiem rīkiem - Excel tabulas vai mobilās aplikācijas, piemēram, Goodbudget, You Need a Budget vai Fudget. Dažas bankas piedāvā budžeta rīku arī savās internetbankās vai mobilajās aplikācijās.
Atceries, ka ir svarīgi regulāri pārskatīt savus ienākumus un izdevumus, izvērtējot, vai tie ir atbilstoši saplānotajam. Reizi trīs mēnešos pārskati ģimenes budžetu un pielāgo to esošajai situācijai. Iesaisti budžeta veidošanā arī savu ģimeni, īpaši partneri, taču arī bērnus, lai jau no mazotnes mācītu viņiem naudas un finanšu plānošanas nozīmīgumu.
Lai izvairītos no impulsīviem un nevajadzīgiem izdevumiem, ir vērts kontrolēt savus ikdienas izdevumus un ieviest “tēriņu limitus”. Mazie, nepamanāmie tēriņi, kā kafija līdzņemšanai vai lietotņu, piemēram, Netflix vai Spotify abonēšanas maksas, ātri var pārvērsties par lielām izdevumu summām, kas būtiski ietekmē ģimenes budžetu.
Lai izvairītos no tiem, nosaki dienas, nedēļas vai mēneša tēriņu griestus, piemēram, izklaidei, pārtikai vai ēšanai ārpus mājām. Tāpat ir vērtīgi sastādīt iepirkumu sarakstu, kad dodies uz veikalu iepirkties, lai izvairītos no impulsīviem pirkumiem. Lai vieglāk izsekot mazajiem ikdienas tēriņiem, ir vērts ikdienā norēķināties ar maksājumu karti. Tādā veidā būs ērti apskatīt konta izrakstu un pamanīt, kur tiek iztērēts vairāk kā ieplānots.
Kredītu un aizņēmumu atmaksai vajadzētu būt vienai no Tavām finanšu prioritātēm, jo parādi ar augstām procentu likmēm rada nevajadzīgu finansiālu slogu. Izveido apmaksas plānu vai izvērtē iespējas apvienot aizņēmumus, ja tas ir iespējams.
Pastāv “zelta likums”, kas nosaka optimālāko izdevumu sadalījumu. Tā ir 50/30/20 metode.
Tās princips paredz, ka:
Pārbaudi, vai Tavi esošie izdevumi proporcionāli sadalās šajās grupās. Ja nē, tad pārdomā, kā vari mainīt savus ikdienas paradumus un tēriņus, lai pietuvotos šai attiecībai.
Kad Tev ir izpratne par savu esošo finanšu situāciju, Tu vari sākt plānot un izvirzīt sev mērķus nākamajam finanšu gadam. Konkrēti, izmērāmi mērķi palīdzēs noteikt prioritātes un ievērot disciplīnu.
Iedvesmai esam sagatavojuši 10 piemērus personīgajiem finanšu mērķiem:
Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, un šo gadu laikā ir spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.
Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šī brīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja jums ir nepieciešams papildu finansējums, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā patēriņa kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.
Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.
Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com