Daudzām mājsaimniecībām auto un transports veido būtisku ikmēneša izdevumu daļu. Laikā, kad degvielas cenas svārstās un automašīnu apkopes izmaksas pieaug, kļūst aktuāls jautājums - vai esošā automašīna ir ekonomiski izdevīga ilgtermiņā? Šajā rakstā dalīsimies ar padomiem, kā izvērtēt savus esošos izdevumus un kā tos samazināt.
Lai pieņemtu pārdomātus lēmumus, ir svarīgi objektīvi izvērtēt, vai esošās automašīnas uzturēšana ir ekonomiski izdevīga. Jāņem vērā ne tikai degvielas patēriņš, apkopes un apdrošināšanas izmaksas, bet arī amortizācija, drošība un auto atbilstība Tavam dzīvesveidam.
Degvielas izmaksas ir viens no lielākajiem auto ekspluatācijas izdevumiem, īpaši, ja automašīnu izmanto intensīvi, piemēram, ikdienas braucieniem uz darbu. Noskaidro sava auto degvielas patēriņu (to vari atrast, piemēram, lietotāja rokasgrāmatā). Tad, ņemot vērā aktuālās degvielas cenas, aprēķini, cik maksā par degvielu mēnesī, balstoties uz vidējo nobraukumu. Ja Tavs auto patērē vairāk nekā 8-10 litrus uz 100 km, iespējams, vari ietaupīt, pārejot uz ekonomiskāku modeli.
Jo vecāka automašīna, jo biežāk tai būs nepieciešamas regulāras apkopes un pat remonti, kas var kļūt dārgāki nekā līzinga maksājumi par jaunu auto. Ja sastopies ar kādu no šīm pazīmēm, iespējams, ir laiks apsvērt jauna auto iegādi.
Vecākiem un jaudīgākiem auto mēdz būt arī augstākas nodokļu un apdrošināšanas izmaksas. Aprēķini, cik Tev gadā izmaksā ekspluatācijas nodoklis, kā arī KASKO un OCTA un izvērtē, par cik Tu varētu samazināt šīs izmaksas, iegādājoties jaunāku vai mazāk jaudīgu automašīnu.
Vai zināji, ka, ja auto ir vecāks par 8-10 gadiem, tā tirgus vērtība krītas straujāk? Ja tuvākajā laikā plāno pārdot pašreizējo automašīnu un iegādāties jaunu, tad labāk to ir darīt ātrāk, kamēr tirgus cena ir izdevīgāka.
Cilvēka dzīvesveids nosaka, kādu automašīnu ikdienā izmanto. Izvērtē, vai esošais auto atbilst Tavām šī brīža vajadzībām. Ja agrāk Tev bija nepieciešams ģimenes auto, jo bērni bija mazi, taču tagad, kad bērni izauguši un automašīnā pārvietojies viens, varbūt ir vērts nomainīt to uz mazāku un ekonomiskāku.
Varbūt esi mainījis dzīvesvietu, un šobrīd vairāk pārvietojies ar sabiedrisko transportu vai velosipēdu, tāpēc vari atteikties no automašīnas pavisam, nepieciešamības gadījumā izmantojot taksometra vai auto nomas pakalpojumus.
Kad esi izvērtējis savus esošos izdevumus un automašīnas lietošanas un uzturēšanas izmaksas, ir laiks apdomāt, kā vari tās samazināt. Ja nevēlies mainīt savu esošo auto, tad ir daži veidi, kā ietaupīt, veicot izmaiņas savos ikdienas automašīnas izmantošanas ieradumos.
Mūsu braukšanas stils lielā mērā ietekmē arī to, cik daudz degvielas patērējam. Apkopojām dažus ieteikumus, kā vari braukt ekonomiskāk un līdz ar to samazināt degvielas izdevumus:
Lai automašīna kalpotu ilgi un optimāli, ir svarīgi rūpēties par tās tehnisko stāvokli, regulāri veicot apkopes. Tādā veidā automašīna arī mazāk patērēs degvielu:
Otrs veids, kā samazināt izdevumus, ir apsvērt citas automašīnas iegādi. Jaunāka vai ekonomiskāka modeļa iegāde, var palīdzēt ilgtermiņā samazināt kopējos izdevumus. Ja izvērtējot esošos izdevumus par auto lietošanu un uzturēšanu, saproti, ka izdevīgāk ir iegādāties citu auto, tad apsver ekonomiski izdevīgākos variantus.
Ja jauna auto iegāde tomēr nešķiet finansiāli izdevīgākais risinājums, ir vēl citas alternatīvas, ko vari apsvērt, lai samazinātu transporta izdevumus ikdienā.
Kā samazināt ikdienas izdevumus par auto un transportu?
Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, kuru laikā spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.
Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šī brīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām piedāvā uzņēmums Incredit. Ja plāno iegādāties jaunu automašīnu un ir nepieciešams papildu finansējums, vajadzīgo summu vai daļu no tās vari ērti saņemt kā kredītu auto iegādei, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.
Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.
Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com